REGULAMIN ZAJĘĆ Z CHIRURGII ONKOLOGICZNEJ
Prowadzenie zajęć
Prowadzenie zajęć
1. Student zobowiązany jest do przygotowania się do zajęć zgodnie z „Tematami zajęć” ustalonymi przez daną klinikę prowadzącą zajęcia.
2. Nieprzygotowanie się do zajęć może skutkować brakiem zaliczenia w danym dniu i koniecznością ich odrobienia.
3. Tematy zajęć (wraz z harmonogramem na każdy dzień) dostępne są na stronie internetowej kliniki, w której odbywają się zajęcia, oraz na tablicy informacyjnej kliniki.
4. Tematyka zajęć odbywających się w danym dniu może być modyfikowana przez prowadzącego zajęcia w zależności od przypadków aktualnie hospitalizowanych pacjentów cierpiących na schorzenia istotne z punktu widzenia całościowej podstawy programowej z Chirurgii Onkologicznej.
Zaliczenie zajęć
Warunkiem zaliczenia zajęć w każdej zklinik prowadzących jest:
1. Uzyskanie zaliczenia z poszczególnych tematów omawianych podczas zajęć w danej klinice. Zaliczenie może być również przyznane na podstawie ciągłej oceny studenta przez prowadzącego przez cały okres odbywania zajęć w danej klinice.
2. Przygotowanie i prezentacja prelekcji dotyczącej diagnostyki i leczenia jednej z jednostek chorobowych wymienionych w „Tematach zajęć”. Szczegóły dotyczące zasad przygotowania prelekcji znajdują się w „Tematach zajęć”.
3. Informacja o uzyskaniu zaliczenia jest ogłoszona na koniec tygodnia zajęć.
Inne
1. Wszelkie pytania dotyczące przedmiotu i sposobu prowadzenia zajęć należy kierować do prowadzącego zajęcia lub do osoby odpowiedzialnej za prowadzenie zajęć w czasie ich trwania w danej klinice.
2. Kwestie nieujęte w niniejszym regulaminie określa Regulamin Studiów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach dostępny na stronie internetowej SUM.
3. Książka Umiejętności Praktycznych może być podpisana przez nauczyciela tylko podczas zajęć dydaktycznych.
4. Szpitale nie ponoszą odpowiedzialności za rzeczy studenckie pozostawione w szatni.
Tematy zajęć
W ramach przygotowania do zajęć w Klinice studenci V roku zobowiązani są do przygotowania i przedstawienia jednej z 4 prelekcji dotyczących leczenia:
Prelekcja powinna zawierać informacje dotyczące:
Czas trwania prezentacji powinien wynosić około 30-40 minut.
Każda z prezentacji powinna być zakończona 5 pytaniami sprawdzającymi dotyczącymi wspomnianego nowotworu. Pytanie powinno zawierać 5 odpowiedzi, z których tylko 1 jest prawidłowa. Pytania mogą być oparte na wcześniejsze pytania z bazy pytań LEK, pytań egzaminacyjnych kończących przedmiot chirurgia i innych.
Należy również podać, w którym z podręczników rekomendowanych do nauki przedmiot znajduje się odpowiedź na zadane pytanie (tytuł, autor, wydawnictwo, rok wydania, rozdział, strony).
Za przydzielenie poszczególnych tematów kolejnym sekcjom danej grupy odpowiada jej starosta.
Jest on zobowiązany do przesłania na adres klinik kchpp@sum.edu.pl informacji, którym z osób został przydzielone dane tematy na 2 tygodnie przed planowanym terminem zajęć.
Prelekcja i pytania powinna być przygotowane w formacie Power Point na przenośnej pamięci (pendrive). Należy dołożyć starań, aby nie było trudności technicznych z otwarciem prezentacji.
Prelekcja może być prezentowania przez 1 lub 2 osoby, natomiast za jej przygotowanie odpowiadają wszyscy studenci z danej sekcji. Również studenci z danej sekcji zobowiązani są do udzielania odpowiedzi na pytania, które pojawią się pojawią się u słuchaczy prelekcji, w tym asystenta prowadzącego ćwiczenia.
Brak przygotowania prelekcji lub jej niewłaściwe przygotowanie skutkować będzie brakiem zaliczenia i w konsekwencji koniecznością zaliczania u osoby odpowiedzialnej za prowadzenie zajęć.
Zalecane podręczniki:
Chirurgia onkologiczna, red.: A. Jeziorski, P. Rutkowski, W. Wysocki, PZWL, 2018, Wydanie I
Katedra i Klinika Chirurgii Przewodu Pokarmowego
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
ul. Medyków 14, 40-752 Katowice
tel. 32 789 42 52
kchpp@sum.edu.pl