IV ROK 2024/2025
TEMATYKA ZAJĘĆ:
PRELEKCJE IV ROK BLOK A
PRELEKCJE IV ROK BLOK B
DO ĆWICZEŃ WYMAGANE JEST PRZYGOTOWANIE TEORETYCZNE
Wykłady na platformie e-learningowej SUM.
Tematy:
UWAGA:
Zajęcia stacjonarne odbywają się w Katedrze i Klinice Chirurgii Przewodu Pokarmowego w poniedziałki, wtorki oraz czwartki i piątki wg. harmonogramu.
Nauczyciel prowadzący zajęcia może ulec zmianie.
Zajęcia z dr n. med. Andrzejem Grabarczykiem odbyają się w Szpitalu Kolejowym.
Podczas ćwiczeń obowiązuje mundurek lub fartuch.
Poza Szpitalem nie wolno przemieszczać się w odzieży medycznej.
§1
Sposób prowadzenia zajęć
- Zajęcia prowadzone są w formie seminariów i ćwiczeń, w formie stacjonarnej lub zdalnej metodą e-learningu, zgodnie z obowiązującym harmonogramem zajęć. Zajęcia zdalne mogą być realizowane w formie synchronicznej (łączność online studenta z prowadzącym zajęcia) oraz asynchronicznej. Zajęcia w formule asynchronicznej umieszczone są na platformie e-learningowej SUM. Prowadzący zajęcia dysponuje instrumentami oceny, czy student obejrzał i wysłuchał w całości seminarium prezentowane asynchronicznie. Dopuszcza się możliwość w trakcie lub na zakończenie seminarium przeprowadzenia sprawdzianu oceniającego przyswojenie informacji przekazywanych na zajęciach.
- W zależności od sytuacji epidemiologicznej związanej z COVID-19 formuła zajęć może być zmieniona, a zajęcia mogą się odbywać w formie stacjonarnej, e-learningowej lub hybrydowej zgodnie z zarządzeniami JM Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
- Tematy seminariów i ćwiczeń, informacja w jakiej formule prowadzone są zajęcia, godziny rozpoczęcia i zakończenia zajęć są dostępne na platformie e-learningowej SUM, w sekretariacie jednostki oraz na tablicy informacyjnej umieszczonej w Katedrze/Klinice oraz na stroni kchpp.sum.edu.pl.
§2
Zasady dopuszczające studenta do poszczególnych zajęć
- Warunkiem dopuszczenia do zajęć jest punktualne przybycie na zajęcia, posiadanie fartucha lekarskiego lub mundurka lekarskiego stetoskopu oraz obuwia zmiennego. Aby uniknąć nagromadzenia dużej liczby studentów podczas wchodzenia do szpitala, obowiązkowego pomiaru temperatury ciała oraz podczas korzystania z szatni, zostaną przydzielone poszczególnym grupom studenckim ramy czasowe dla tych czynności. Oprócz godziny rozpoczęcia zajęć student otrzyma również informację, o której godzinie winien zgłosić się do wejścia do szpitala. W przypadku zajęć prowadzonych w e-learningu zaleca się punktualne zalogowanie się z własnego konta na platformę e-learningową/pojawienie się na liście uczestników spotkania oraz czynny udział w trakcie całego spotkania.
- W czasie zajęć obowiązuje zachowanie podstawowych zasad etyczno-moralnych, właściwego stosunku do chorego i personelu Katedry i Kliniki.
- W trakcie ćwiczeń student ma zapewnione środki ochrony osobistej (maseczki, rękawiczki, fartuchy ochronne, płyny do dezynfekcji), tak jak zatrudniony personel medyczny.
- Od studenta wymagane jest przygotowanie teoretyczne według tematyki ćwiczeń i seminariów, w szczególności ukończenie wymaganych kursów e-Learningowych. Brak przygotowania do zajęć może skutkować niezaliczeniem zajęć z koniecznością odrobienia lub zaliczenia w terminie ustalonym z prowadzącym zajęcia.
- Student zobowiązany jest do zachowania tajemnicy lekarskiej i ochrony danych osobowych zgodnie z RODO.
- Student zobowiązany jest do posiadania w trakcie zajęć legitymacji studenckiej i okazywania jej na polecenie osób prowadzących zajęcia dydaktyczne.
§3
Sposób i formy wyrównywania zaległości, w tym odrabiania zajęć na skutek nieobecności
- Wszystkie nieobecności wymagają odrobienia.
- Nieobecność na ćwiczeniach należy odrobić uczestnictwem/zaliczeniem ustnym lub pisemnym po uprzednim uzgodnieniu z Kierownikiem ćwiczeń, z inną grupą ćwiczeniową. Student zobowiązany jest odrobić ćwiczenia w takiej formie, w jakiej zajęcia opuścił, tj: jeśli opuścił ćwiczenia, które były realizowane online, odrabia je w formie online, analogicznie ćwiczenia stacjonarne odrabia metodą stacjonarną. Za zgodą Kierownika ćwiczeń możliwe są odstępstwa od tej zasady.
- Nieobecność na seminarium realizowanym w formie stacjonarnej należy zaliczyć u prowadzącego dane seminarium.
- Zajęcia seminaryjne realizowane metodą e-learningu student powinien zrealizować przed ćwiczeniami. Student, który nie uczestniczył w zajęciach seminaryjnych nie będzie dopuszczony do ćwiczeń.
- Opuszczenie zajęć wymaga formalnego usprawiedliwienia nieobecności. Student winien odrobić opuszczone zajęcia po uznaniu zasadności usprawiedliwienia przez Kierownika ćwiczeń.
- Nieobecność studenta na zajęciach wynikające z:
a/ uczestnictwa w posiedzeniach organów kolegialnych Uczelni,
b/ oficjalnej reprezentacji Uczelni na zewnątrz,
c/ działalności na rzecz Uczelni organizowanej lub współorganizowanej przez Samorząd Studencki,
d/ uczestnictwa w egzaminie poprawkowym są usprawiedliwiane bez konieczności odrabiania, zgodnie z §15 pkt 6 Regulaminu Studiów.
- W przypadku nałożenia/obowiązku kwarantanny oraz z powodu innych przyczyn uniemożliwiających odbycie zajęć stacjonarnych zgodnie z harmonogramem, ustalony zostanie nowy termin odrobienia zajęć.
§4
Warunki i sposoby przeprowadzania zaliczeń przedmiotu
- Zaliczenia zajęć dokonuje nauczyciel akademicki prowadzący zajęcia. Zaliczenie przedmiotu odbywa się w formie testu jednokrotnego wyboru, pisemnie lub ustnie. Niezgłoszenie się w wyznaczonym terminie (bez usprawiedliwienia) jest jednoznaczne z oceną niedostateczną.
- Student dodatkowo jest oceniany w trakcie trwania ćwiczeń oraz seminariów z bieżącej tematyki zajęć (wpisy w karcie ćwiczeń).
- Zakres wymaganego materiału na każdy blok ćwiczeniowy ogłaszany jest w planie zająć danej jednostki dydaktycznej.
- Zaliczenie poprawkowe ma formę ustną lub pisemną w zależności od ustaleń jednostki dydaktycznej prowadzącej zajęcia dydaktyczne i odbywa się do końca sesji egzaminacyjnej. Studentowi, który nie uzyskał zaliczenia w pierwszym terminie przysługują dwa zaliczenia poprawkowe.
- Brak zaliczenia w drugim terminie poprawkowym skutkuje oceną niedostateczną i w konsekwencji niedopuszczeniem do egzaminu końcowego.
- W sytuacjach szczególnych/losowych, za zgodą Kierownika jednostki prowadzącej zajęcia, student może przystąpić do zaliczenia w terminie późniejszym – zgodnie z Regulaminem Studiów.
§5
- Warunki i sposoby przeprowadzenia egzaminu określi Katedra koordynująca zajęcia z przedmiotu.
§6
- Podczas zajęć w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym (UCK) student zobowiązany jest przestrzegać:
- zasad porządkowych dotyczących realizacji zajęć dydaktycznych na terenie UCK w związku z sytuacją epidemiczną (zał. 1.),
- regulaminu bezpieczeństwa (zał. 2).
§7
- Zajęcia dydaktyczne mogą być prowadzone w warunkach Bloku Operacyjnego. Podczas zajęć na Bloku Operacyjnym student stosuje się do poleceń personelu Bloku.
§8
- Kwestie sporne rozwiązuje Kierownik ćwiczeń lub Kierownik jednostki.
- Student ma możliwość skorzystania z godzin konsultacyjnych po uprzednim uzgodnieniu z sekretariatem jednostki.
- Skargi i uwagi dotyczące przebiegu ćwiczeń przyjmuje Kierownik ćwiczeń lub Kierownik jednostki.
- Szkolenie studentów w zakresie przepisów BHP odbywa się w pierwszym dniu zajęć bloku ćwiczeniowego.
- Prowadzący zajęcia w pierwszym dniu zajęć omawiają zasady niniejszego Regulaminu. Studenci zobowiązani są do zapoznania się z niniejszym Regulaminem.
Zasady porządkowe UCK tutaj